wtorek, 21 kwietnia 2015

Pierwszy dworzec kolejowy w Skierniewicach

Witam
W poprzednim poście przedstawiłam dworce w Radziwiłłowe. Pierwsze dworce w Radziwiłłowie i sąsiednim Żyrardowie zostały zniszczone i wybudowano je od nowa, według całkiem innych projektów. Inaczej natomiast przedstawiała się sytuacja z sąsiednimi Skierniewicami. Tutaj w czasie pierwszej wojny dworzec uległ zniszczeniu, ale Skierniewice miały wcześniej dwa równocześnie działające dworce. Pierwszy dworzec wybudowany w Skierniewicach - obecnie nieistniejący - szybko okazał się za mały i wybudowano drugi - ten który jest dzisiaj wizytówką Skierniewic. Nowy dworzec miał służyć pospolitym podróżnym, natomiast stary dworzec miał służyć podróżnym bardziej elitarnym, nazywany był carskim dworcem. Dworzec ten przeszedł później na własność prywatną i odbywały się w nim przedstawienia teatralne.
Stary dworzec, choć popadał systematycznie w ruinę, to przetrwał obie wojny światowe. Nie służył już oczywiście jako dworzec, ale budynek stał jeszcze wiele lat. Zdjęcie starego dworca w Skierniewicach znalazłam na stronie
http://www.skierniewice24.pl/index.php/poznaj/item/15-dworzec-carski-w-skierniewicach

Polecam cały artykuł o tym dworcu opracowany przez Małgorzatę Lipską - Szpunar. Ja zamieszczam tylko dwa zdjęcia tego nieistniejącego dworca, po raz kolejny stwierdzając, że szkoda, iż nie istnieje do dzisiaj.

Dworzec Carski
Budynek pierwszego dworca w Skierniewicach

Dworzec Carski, z kol. M.Szpunar-Lipskiej
Zniszczony budynek pierwszego dworca w Skierniewicach po drugiej wojnie światowej .

Jeszcze dworzec na rycinie.
Stary dworzec w Skierniewicach.

Na koniec tego postu zdjęcia współczesnego dworca w Skierniewicach na starych fotografiach.






Jeszcze raz odsyłam zainteresowanych historią tego dworca na stronę skierniewice24.pl
Ewa



1 komentarz:

  1. Hm...nie fascynuję się co prawda żadnym fragmentem historii Polski pod carskim butem, ani pod władzą komunistów moskiewskich, ale... nieśmiało pytam - może warto by było pomyśleć o odbudowie budynku starego dworca w Skierniewicach i zamknąć perspektywę parku od strony torów, (a jednocześnie zagospodarować okoliczny teren) umieszczając w nim jakieś obiekty kulturalne związane przede wszystkim z Pałacem Prymasowskim i ogólnie z historią Skierniewic..? Przecież są do zdobycia fundusze unijne z przeznaczeniem na odbudowę zabytków.

    OdpowiedzUsuń